Опити за създаване на Ротари клуб в София започват през 1921 г., а най-ранният документ, запазен в България, в който се споменават целите и задачите на Ротари е едно писмо на българина Събо Николов, член на РК Масачузетс, САЩ от 1926 г. След няколко неуспешни опита, към 1932 г. се появява „подходяшият човек на подходящото място“ – това е видния софийски юрист, публицист и политик, д-р Н. П. Николаев. Безспорен е приносът му, заедно с още няколко инициатора – д-р Недков, Петко Бояджиев, инж. Кадийски, журналиста Велико Христов, на чиято неуморна, грижлива и точна дейност се дължи свикването на групата от 16 ентусиасти, които на 22 април 1933 г. подписват протокола за учредяване на първия в България Ротари клуб. Първите събирания стават в „Юнион клуб“, а след това – в хотел „България“. През май 1933 г. се получава телеграмата от европейския комисар на Ротари Интернешънъл, д-р Потар, в която софийските ротарианци биват уведомени, че на 25 същия месец клубът е приет единодушно за член на РИ под №3596. През юни се взима решение за издаване на месечен бюлетин на клуба, като на 1 септември, под редакцията на вдъхновения журналист Болеслав Тахауер излиза първия брой.
На 4 ноември 1933 г. на клуба е връчена официално грамотата за чартирането му.
Клубът поддържа тесни връзки в клубове от съседните страни – Белград, Любляна, Загреб, Солун, Атина. Само за три години се осъществяват многобройни взаимни гостувания, с което ротарианците допринасят за преодоляване на изолираността на България след катастрофите от войните. Връх на междуротарианското сътрудничество е подписаното в Загреб през 1937 г. споразумение за създаване на българо-югославски ротариански комитет. За по-малко от пет години четири президента на РИ посещават България. Един от тях – Морис Дюпре, е награден лично от цар Борис ІІІ с висш орден „за заслугите, които има ротарианското движение, за приобщаването на България към света и за нейното стопанско и културно развитие“.
Веднага след учредяването започва и нарастването на броя на членовете. През 1936 РК София е уважавана организация, включваща в редиците си цвета на софийските интелектуалци, предприемачи, финансисти, учени. Интересът на обществеността към дейността на ротарианците е необичайно голям. На срещите в клуба присъстват Г. Кьосеиванов, А. Тошев, проф. М. Арнаудов, Ел. Багряна, Д. Габе, Р. Алексиев, Ал. Божинов, Г. Фехер, д-р Б. Вазов, владиката Стефан, Вл. Василев, инж. Сарафов … редовен и специален гост е карикатуристът Ал. Добринов, създал над 40 шаржа на ротарианци, както и един великолепен групов портрет на клуба през 1936 г.
Софийският клуб започва работа по създаване на клубове и в други градове на страната – първият е във Варна, през 1935 г. последван от Русе, Бургас, Плевен, Г. Оряховица, Велико Търново, Пловдив. През 1940 г. в страната има 210 ротарианеца, 77 от които в София. Очевидно клубовете са били много активни и успехът на ротарианското движение в България е бил забележителен, защото на 20 февруари 1939 г. секретарят на РИ, Чесли Пери информира президента на РК София, че от 1 юли същата година се създава ротариански дистрикт „България“ (с № 86).
Днес клубът поддържа тесни връзки с побратимените клубове в Италия – Ротари клуб Малпенса, във Франция – Ротари клубове Егюи и Сент Жил, в Гържия – Ротари клуб Солун, и в Търция – Ротари клуб Одрин.